L77TWC25W3S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L77TWC25W3S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L77TWC25W3S |
Description | CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L77TWC25W3S Models |
Category | Termination Solder Cup |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Bag | Contact Finish Thickness 16.0µin (0.41µm) |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 7.5A |
Connector Style | Voltage Rating 300V |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Color Black |
Number of Positions | Contact Form Machined |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Bronze |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 25W3 | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |