XP8NA1R2TL
DigiKey Part Number
5048-XP8NA1R2TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP8NA1R2TLCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP8NA1R2TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP8NA1R2TL
Description
MOSFET N-CH 80V 300A TOLL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 300A (Tc) 3.75W (Ta), 333W (Tc) Surface Mount TOLL
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2mOhm @ 100A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
424 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
25120 pF @ 60 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.75W (Ta), 333W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TOLL
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V