XP4P090N
DigiKey Part Number
5048-XP4P090NTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP4P090NCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP4P090NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP4P090N
Description
MOSFET P-CH 40V 3A SOT23
Detailed Description
P-Channel 40 V 3A (Ta) 1.25W (Ta) Surface Mount SOT-23
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
90mOhm @ 3A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8.8 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
976 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.25W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-23
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V