XP4P052AH
DigiKey Part Number
5048-XP4P052AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP4P052AH
Description
MOSFET P-CH 40V 17A TO252
Detailed Description
P-Channel 40 V 17A (Tc) 2W (Ta), 25W (Tc) Surface Mount TO-252
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
52mOhm @ 8A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1600 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta), 25W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V