XP4P040M
DigiKey Part Number
5048-XP4P040MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP4P040M
Description
MOSFET P-CH 40V 6.5A 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 6.2A (Ta) 2.5W (Ta) Surface Mount 8-SO
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19.2 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2144 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-SO
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 6A, 10V