XP1504YT
DigiKey Part Number
5048-XP1504YTTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP1504YTCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP1504YTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP1504YT
Description
MOSFET N-CH 150V 5A 15.8A PMPAK
Detailed Description
N-Channel 150 V 5A (Ta), 15.8A (Tc) 3.12W (Ta), 31.2W (Tc) Surface Mount PMPAK® 3 x 3
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
59mOhm @ 9A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25.6 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
984 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.12W (Ta), 31.2W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PMPAK® 3 x 3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V