XP10NA8R4IT
DigiKey Part Number
5048-XP10NA8R4IT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP10NA8R4IT
Description
MOSFET N-CH 100V 44A TO220CFM
Detailed Description
N-Channel 100 V 44A (Tc) 1.92W (Ta), 32W (Tc) Through Hole TO-220CFM
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.4mOhm @ 24A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
67.2 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3248 pF @ 80 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.92W (Ta), 32W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220CFM
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V