VEL36US150-US-JA
DigiKey Part Number
1470-3647-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEL36US150-US-JA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
3.70" L x 1.95" W x 2.11" H (94.0mm x 49.6mm x 53.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC
Voltage - Output
15V
Standard Number
Current - Output (Max)
2.4A
Weight
0.342 lb (155.13 g)
Power (Watts)
36 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)