WSU150-2400
DigiKey Part Number
237-1409-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSU150-2400
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 36W
Detailed Description
15V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
WSU150-2400 Models
Category
Power (Watts)
36 W
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
72" (1.83m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
15V
Size / Dimension
3.31" L x 2.07" W x 1.27" H (84.2mm x 52.5mm x 32.3mm)
Current - Output (Max)
2.4A