C4MV015065T-TR
DigiKey Part Number
1697-C4MV015065T-TR-ND - Tape & Reel (TR)
1697-C4MV015065T-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
1697-C4MV015065T-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4MV015065T-TR
Description
15M 650V SIC MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 150A (Tc) 714W (Tc) Surface Mount TOLT
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 15.32mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
178 nC @ 18 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+23V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4488 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
714W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TOLT
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
21mOhm @ 55.72A, 18V