C3M0015065D
DigiKey Part Number
1697-C3M0015065D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3M0015065D
Description
SICFET N-CH 650V 120A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 120A (Tc) 416W (Tc) Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C3M0015065D Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 15.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
188 nC @ 15 V
Series
Vgs (Max)
+15V, -4V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5011 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
416W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
21mOhm @ 55.8A, 15V