1210B226M160CT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 7,273
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 421
Datasheet
TDK
In Stock: 228,310
YAGEO
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
Murata Electronics
Murata Electronics
22 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
1210B226M160CT
DigiKey Part Number
1292-1210B226M160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1210B226M160CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-1210B226M160CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210B226M160CT
Description
CAP CER 22UF 16V X7R 1210
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1210B226M160CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)