1210B106K160CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 3,758
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 25,282
Datasheet
KEMET
TDK
YAGEO
TDK
Taiyo Yuden
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
In Stock: 195
10 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
1210B106K160CT
DigiKey Part Number
1292-1210B106K160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210B106K160CT
Description
CAP CER 10UF 16V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1210B106K160CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.087" (2.20mm)