C1210C106K4RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 19,305
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 2,398
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 7
TDK
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Similar
In Stock: 787
10 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C1210C106K4RALTU
DigiKey Part Number
399-C1210C106K4RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C106K4RALTU
Description
CAP CER 10UF 16V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1210C106K4RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.087" (2.20mm)