0201N0R6B500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
KEMET
Datasheet
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
0.6 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
0201N0R6B500CT
DigiKey Part Number
1292-0201N0R6B500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0201N0R6B500CT
Description
CAP CER 0.6PF 50V C0G/NP0 0201
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0201N0R6B500CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)