510DX686M050BD2D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
68 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
510DX686M050BD2D
DigiKey Part Number
510DX686M050BD2D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
510DX686M050BD2D
Description
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C