8Q-40.000MDDV-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Aker Technology Corp
In Stock: 200
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 1,031
Datasheet
ECS Inc.
In Stock: 30
40 MHz ±20ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
8Q-40.000MDDV-T
DigiKey Part Number
887-8Q-40.000MDDV-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
887-8Q-40.000MDDV-TCT-ND - Cut Tape (CT)
887-8Q-40.000MDDV-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Q-40.000MDDV-T
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)