ECS-400-8-47-JTN-TR
DigiKey Part Number
XC1970TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC1970CT-ND - Cut Tape (CT)
XC1970DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-400-8-47-JTN-TR
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 8PF SMD
Detailed Description
40 MHz ±20ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-400-8-47-JTN-TR Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)