7M-50.000MEIE-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Geyer Electronic America, Inc.
In Stock: 2,000
Datasheet
50 MHz ±10ppm Crystal 12pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
7M-50.000MEIE-T
DigiKey Part Number
887-7M-50.000MEIE-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7M-50.000MEIE-T
Description
3.2X2.5 SEAM SEAL MHZ QUARTZ XTA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
50 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)