TPN2R805PL,L1Q is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 45 V 80A (Tc) 2.67W (Ta), 104W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1)
TPN2R805PL,L1Q
DigiKey Part Number
264-TPN2R805PL,L1QTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TPN2R805PL,L1QCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TPN2R805PL,L1QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPN2R805PL,L1Q
Description
MOSFET N-CH 45V 80A 8TSON
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TPN2R805PL,L1Q Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 300µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3200 pF @ 22.5 V
Power Dissipation (Max)
2.67W (Ta), 104W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
45 V
Supplier Device Package
8-TSON Advance (3.1x3.1)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.8mOhm @ 40A, 10V