FK11X7R1H475KR020 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 339
In Stock: 363
In Stock: 343
KEMET
KEMET
In Stock: 395
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK11X7R1H475KR020
DigiKey Part Number
445-8265-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK11X7R1H475KR020
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK11X7R1H475KR020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)