FG16X7R1H475KRT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 339
In Stock: 363
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG16X7R1H475KRT00
DigiKey Part Number
FG16X7R1H475KRT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG16X7R1H475KRT00
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG16X7R1H475KRT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)