FG11X7S2A475KRT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 363
Datasheet
4.7 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
FG11X7S2A475KRT00
DigiKey Part Number
FG11X7S2A475KRT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG11X7S2A475KRT00
Description
CAP CER 4.7UF 100V X7S RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FG11X7S2A475KRT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)