FA18X8R1H333KNU00 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | FA18X8R1H333KNU00-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FA18X8R1H333KNU00 |
Description | CAP CER 0.033UF 50V X8RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.033 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8R Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FA18X8R1H333KNU00 Models |
Category | Features High Temperature |
Mfr | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications |
Packaging Bulk | Mounting Type |
Part Status Not For New Designs | Package / Case Radial |
Capacitance | Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
Tolerance ±10% | Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) |
Voltage - Rated | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Temperature Coefficient | Lead Style Formed Leads - Kinked |
Operating Temperature -55°C ~ 150°C |