FA18X8R2A333KRU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Similar
Datasheet
0.033 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R Radial
FA18X8R2A333KRU00
DigiKey Part Number
FA18X8R2A333KRU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA18X8R2A333KRU00
Description
CAP CER 0.033UF 100V X8RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA18X8R2A333KRU00 Models
Category
Features
High Temperature
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C