B43508A9108M000
DigiKey Part Number
495-3499-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508A9108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 120mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.64 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
180 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
2.165" (55.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C