383LX102M400A082
DigiKey Part Number
338-2070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
383LX102M400A082
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V