B43508A5477M000
DigiKey Part Number
495-6279-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508A5477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 260mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
370 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
260mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C