LGJ12575TS-470M2R7-H
DigiKey Part Number
445-15045-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-15045-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGJ12575TS-470M2R7-H
Description
FIXED IND 47UH 3A 52.8 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3 A 52.8mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LGJ12575TS-470M2R7-H Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
52.8mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)