SPM10065VC-470M-D
DigiKey Part Number
445-SPM10065VC-470M-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-SPM10065VC-470M-DCT-ND - Cut Tape (CT)
445-SPM10065VC-470M-DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM10065VC-470M-D
Description
FIXED IND 47UH 4.1A 85.8 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Wirewound Inductor 4.1 A 85.8mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPM10065VC-470M-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.9A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
85.8mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.413" L x 0.394" W (10.50mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)