MCAST105SB7473KFNA1J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Walsin Technology Corporation
Würth Elektronik
YAGEO
KEMET
KEMET
0.047 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
MCAST105SB7473KFNA1J
DigiKey Part Number
587-MCAST105SB7473KFNA1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCAST105SB7473KFNA1J
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCAST105SB7473KFNA1J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)