STPS1H100MF
DigiKey Part Number
497-12631-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12631-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12631-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS1H100MF
Description
DIODE SCHOTT 100V 1A STMITE FLAT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount STmite Flat
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPS1H100MF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
4 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Supplier Device Package
STmite Flat
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
770 mV @ 1 A