DFLS1100Q-7
DigiKey Part Number
DFLS1100Q-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DFLS1100Q-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DFLS1100Q-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFLS1100Q-7
Description
DIODE SCHOTTK 100V 1A POWERDI123
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount PowerDI™ 123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DFLS1100Q-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
36pF @ 5V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
770 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)