STN1NF20
DigiKey Part Number
497-12273-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12273-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12273-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STN1NF20
Description
MOSFET N-CH 200V 1A SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 1A (Tc) 2W (Ta) Surface Mount SOT-223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STN1NF20 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
5.7 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
90 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
SOT-223
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.5Ohm @ 500mA, 10V