ESDA6V1BC6
DigiKey Part Number
497-6635-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6635-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6635-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDA6V1BC6
Description
TVS DIODE 5VWM SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Clamp Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-6
EDA/CAD Models
ESDA6V1BC6 Models
Category
Power - Peak Pulse
80W
No
Series
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Active
Package / Case
SOT-23-6
Bidirectional Channels
4
Supplier Device Package
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V
Base Product Number
Voltage - Breakdown (Min)
6.1V