1.5KE440ARL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1,648
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,397
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 360
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
776V Clamp 13A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE440ARL
DigiKey Part Number
497-12430-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12430-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE440ARL
Description
TVS DIODE 376VWM 776VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE440ARL Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
360pF @ 1MHz
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
376V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
418V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
776V