1V5KE440A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
STMicroelectronics
In Stock: 1,648
Datasheet
Upgrade
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,397
Datasheet
STMicroelectronics
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 360
Similar
YAGEO
602V Clamp 2.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AD
1V5KE440A
DigiKey Part Number
1V5KE440ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1V5KE440A
Description
TVS DIODE 376VWM 602VC DO201AD
Detailed Description
EDA/CAD Models
1V5KE440A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
376V
Voltage - Breakdown (Min)
418V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
602V