SMT-M-040CT
DigiKey Part Number
4797-SMT-M-040CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMT-M-040CT
Description
CC AC/DC 3-65V PGM O/P 0.3-1.4A
Detailed Description
300mA ~ 1.4A (1.4A Default) 3 ~ 65V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
40 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Dimming
Triac
Features
OCP, SCP
Ratings
IP20
Type
Constant Current
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Efficiency
80%
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Input (Min)
100VAC
Size / Dimension
6.20" L x 2.13" W x 0.79" H (157.4mm x 54.0mm x 20.0mm)
Voltage - Input (Max)
277VAC
Approval Agency
cULus, FCC
Voltage - Output
3 ~ 65V
Standard Number
UL 8750
Current - Output (Max)
300mA ~ 1.4A (1.4A Default)