SMT-M-060CT
DigiKey Part Number
4797-SMT-M-060CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMT-M-060CT
Description
CC AC/DC 3-65V PGM O/P 0.6-2.1A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.1A 3 ~ 65V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
60 W
Manufacturer
Smarts Electronic & Technology
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Dimming
Triac
Part Status
Active
Features
OCP, SCP
DigiKey Programmable
Not Verified
Ratings
IP20
Type
Constant Current
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Topology
AC DC Converter
Efficiency
80%
Number of Outputs
1
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Input (Min)
100VAC
Size / Dimension
6.89" L x 2.44" W x 0.94" H (174.9mm x 62.0mm x 24.0mm)
Voltage - Input (Max)
277VAC
Approval Agency
cULus, FCC
Voltage - Output
3 ~ 65V
Standard Number
UL 8750
Current - Output (Max)
2.1A