SMT-M-040CM
DigiKey Part Number
4797-SMT-M-040CM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMT-M-040CM
Description
CC AC/DC 3-65V 0.3-1.4A DALI
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300mA ~ 1.4A (Programmable) 3 ~ 65V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
300mA ~ 1.4A (Programmable)
Manufacturer
Smarts Electronic & Technology
Power (Watts)
40 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Dimming
DALI
Part Status
Active
Features
OCP, SCP
DigiKey Programmable
Not Verified
Ratings
IP20
Type
Constant Current
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Topology
AC DC Converter
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Input (Min)
100VAC
Size / Dimension
6.75" L x 2.13" W x 0.79" H (171.5mm x 54.0mm x 20.0mm)
Voltage - Input (Max)
277VAC
Approval Agency
CE, cULus, FCC, RCM
Voltage - Output
3 ~ 65V