LSE240D12R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 15
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SIP
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
LSE240D12R
DigiKey Part Number
LSE240D12R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSE240D12R
Description
SSR RELAY SPST-NO 12A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LSE240D12R Models
Category
Voltage - Input
20 ~ 28VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
12 A
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C