ZLTMM-113-74-S-D-588
DigiKey Part Number
ZLTMM-113-74-S-D-588-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZLTMM-113-74-S-D-588
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZLTMM-113-74-S-D-588 Models
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.673" (17.09mm)
Insulation Height
0.588" (14.94mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Keying Slot
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C