ESQT-113-03-L-D-327
DigiKey Part Number
ESQT-113-03-L-D-327-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-113-03-L-D-327
Description
CONN SOCKET 26POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
26 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-113-03-L-D-327 Models
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.327" (8.30mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.131" (3.33mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)