SEAF-50-01-L-10-2-RA-GP-K-TR
DigiKey Part Number
SAM14371TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM14371CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-01-L-10-2-RA-GP-K-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 500P R/A SMD
Detailed Description
500 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
SEAF-50-01-L-10-2-RA-GP-K-TR Models
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide, Mating Flange, Pick and Place
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Female
Height Above Board
0.611" (15.53mm)
Number of Positions
500
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)