SEAF-50-01-S-10-2-RA-GP-K-TR
DigiKey Part Number
SAM14374TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM14374CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-01-S-10-2-RA-GP-K-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 500P R/A SMD
Detailed Description
500 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
SEAF-50-01-S-10-2-RA-GP-K-TR Models
Category
Number of Rows
10
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide, Mating Flange, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
High Density Array, Female
Height Above Board
0.611" (15.53mm)
Number of Positions
500
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)