CFM-8038S-240-449
DigiKey Part Number
2223-CFM-8038S-240-449-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-8038S-240-449
Description
FAN AXIAL 80X37.6MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Sleeve 49.4 CFM (1.38m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM-8038S-240-449 Models
Category
Noise
45.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
5.76 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
0.240A
Width
37.60mm
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Air Flow
49.4 CFM (1.38m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.370 in H2O (92.2 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
30000 Hrs @ 25°C