250LLE3R3MEFCT16.3X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
3.3 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
250LLE3R3MEFCT16.3X11
DigiKey Part Number
250LLE3R3MEFCT16.3X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250LLE3R3MEFCT16.3X11
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
250LLE3R3MEFCT16.3X11 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
42 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C