ULD2E3R3MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
3.3 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
ULD2E3R3MED
DigiKey Part Number
ULD2E3R3MED-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULD2E3R3MED
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ULD2E3R3MED Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
250 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C