RTR025N03HZGTL
DigiKey Part Number
846-RTR025N03HZGTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RTR025N03HZGTLCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RTR025N03HZGTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTR025N03HZGTL
Description
MOSFET N-CH 30V 2.5A TSMT3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 2.5A (Ta) 700mW (Ta) Surface Mount TSMT3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.6 nC @ 4.5 V
Mfr
Vgs (Max)
±12V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
220 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
700mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Supplier Device Package
TSMT3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
92mOhm @ 2.5A, 4.5V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 1mA