RQ5E030AJTCL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RQ5E030AJTCL |
Description | MOSFET N-CHANNEL 30V 3A TSMT3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 30 V 3A (Ta) 1W (Tc) Surface Mount TSMT3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RQ5E030AJTCL Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2.1 nC @ 4.5 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±12V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 240 pF @ 15 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 1W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TSMT3 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 3A, 4.5V | Base Product Number |